Kosaram

itt a cucc...

MOTOROS OLVASNIVALÓ

A bőrruha biztonságos, de nem bírja a vizet

A bőrruha biztonságos, de nem bírja a vizet

Mindenki tudja, hogy a legnagyobb biztonságot a bőrruha nyújtja egy motoros számára. Amikor körbenézel az utakon, mégis azt látod, hogy a többség textil motoros ruhákat visel. Amióta a túramotorok népszerűbbek, mint a sportmotorok, egyre inkább visszaszorulnak a bőrruhák. A bőr egyszerűen nem elég praktikus és kényelmes a túrázók számára, túl sok kompromisszummal jár.

A legfőbb érv a bőrruha ellen az, hogy nem vízálló

Ez persze így nem teljesen igaz, hiszen léteznek vízálló béléses bőrdzsekik és bőrnadrágok, amiben száraz maradhatsz. De a hangsúly nem ezen van, hanem azon, hogy maga az alapanyag nem igazán szereti a vizet. Ha túl sokszor vagy túl sokáig van nedvességnek kitéve a bőr, hamar tönkremegy.

Az állati bőr a feldolgozás alatt vegyi eljárások sokaságán esik át, hogy megtartsa azt a rugalmasságát és puhaságát, amit eredeti tulajdonosa, egy élő marha (vagy kenguru) is élvezett. Tulajdonságai még a cserzési eljárás után is sokkal közelebb állnak egy élőlény (pl. az ember) saját bőréhez, mint bármilyen szintetikus vagy növényi rosthoz. Egyik legfontosabb tulajdonsága a zsírtartalom, amit folyamatosan fenn kell tartani, hogy sokáig egészséges maradjon, ne keményedjen meg, és ne töredezzen szét.

Amikor a motoros bőrruhádban megázol, a víz kimossa belőle a zsírokat, amit utólag pótolni kell. Előfordulhat, hogy maradandó károsodás keletkezik benne, amit már nem tudsz visszafordítani. Éppen ezért nagyon kell rá vigyázni. Ezerszer jobb megelőzni a bajt, mint utólag siránkozni.

Mit NE tegyél a bőrruháddal, ha megázik?

  • Ne szárítsd hősugárzó mellett!
  • Ne tedd meleg radiátorra!
  • Ne szárítsd hajszárítóval!
  • Ne tedd ki a tűző napra!
  • Várd meg, míg megszárad, és csak azután ess neki bőrápoló szerekkel!
  • Nedvesen ne rakd be szekrénybe, zacskóba, táskába!

Tegyük fel, hogy elkapott egy kiadós nyári zápor és szó szerint bőrig áztál a bőrruhádban. Hogyan szárítsd ki? Először is: légy türelmes! Tedd jól szellőző helyre, a többit bízd a fizikára. A száradást, vagyis a nedvesség elpárolgását a megfelelő légmozgás segíti. Meleg hatására még hatékonyabb lenne a párolgás, de a túl nagy hő és a gyors száradás sem tesz jót a bőrnek. Magától viszont lehet, hogy napokig eltart majd, mire kiszárad, de legalább nem teszed tönkre. Az ápolás csak ezután jöhet.




Egy többnapos túrán, elázás után nem biztos, hogy másnap reggelre megszárad a megázott bőrcucc. Ilyenkor se próbáld meggyorsítani melegítéssel a száradást, inkább vedd fel vizesen. Ha száraz idő van, a menetszél hatására pikk-pakk kiszárad magától menet közben, ha pedig esik, akkor nem mindegy? Talán most már kezded kapisgálni, miért használnak a túrázók inkább textil cuccokat.

Ugyanolyan ápolást érdemel, mint a saját bőröd

Bőrruhád az egyik legdrágább motoros felszerelésed. Ha minden motorozás után csak simán beakasztod a szekrénybe és nem foglalkozol vele, az ápolás hiánya egy idő után megbosszulja magát. Például akkor, amikor legközelebb elkap egy futó zápor. Az ápolatlan bőr pár csepp esővel szemben is védtelen, hamar megszívja magát vízzel, és csúnya változáson megy keresztül. Elveszíti formáját, foltos lesz, megkeményedik, bebüdösödik, stb.




Mivel kell bekenni a bőrt?

Ugyanúgy, ahogy a saját kezedet vagy arcbőrödet bekened, ha kiszárad, ezt is hidratálni kell. A boltokban végtelenszámú bőrápoló szert lehet kapni, tulajdonképpen mindegyiknek ugyanaz a feladata: hidratálni a bőrt. Felőlem kenhetsz rá őssejetes Helia-D-t is, de a legjobbak mégis a kifejezetten bőrruhára kifejlesztett ápolószerek. Ezek nem csak hidratálják, hanem impregnálják is a bőrt, ami ezután jobban bírja majd az esőt. Ez nem azt jelenti, hogy teljesen vízálló lesz, hanem több ideig fog ellenállni a víznek károsodás nélkül. Például egy pár csepp eső miatt még nem kell izgulnod, ha pedig elkap egy zápor, valószínűleg ki fogja bírni azt a pár percet, amíg előkeresed és magadra ráncigálod az esőruhát.



A különböző bőrre való tisztító-/ápolószerek egyvalamiben közösek: jó mélyen be kell szívódniuk az anyag belsejébe. Miután letisztítottad a bőrt és felkented rá a szert, meg kell várnod, míg felszívódik. Az ápolás után 1-2 órával utolsó simításként letörlöd a bőr felöletés maradt felesleges krémet.

 

Neked milyen praktikáid vannak a bőr megóvására?