Kosaram

itt a cucc...

MOTOROS OLVASNIVALÓ

Hogyan válassz bukósisakot?

Bizonyára benned is felmerült már a kérdés, hogy miért van jelentős szórás a bukósisakok árai között? Vajon a vételár a biztonságot tükrözi? Ha megnézed a független törésteszteket (SHARP), érdekes eredményeket találsz. Egy viszonylag olcsó bukósisak ugyanolyan vagy még jobb eredményt is kaphat, mint egy ötször, tízszer annyiba kerülő, nagynevű termék. Hogy lehet ez?

Ugyanolyan ez, mint az autók NCAP töréstesztje. Például a Kia Ceed jobb eredményt ért el, mint a Jeep Cheerokee, mégsem gondolod, hogy a méregdrága luxusterepjáró rosszabb autó lenne, mint a belépő kategóriás családi autó. Valójában mindkét jármű hozza a kötelező biztonsági szintet, de ütközésvédelemben speciel a Kia egy hajszállal jobban teljesít. Meg talán fogyasztásban… Minden másban messze felülmúlja a luxusautó.

A bukósisakoknál is hasonló a helyzet. Az ECE 22.05 jelzés birtokában mindegyik sisak megfelel a rá vonatkozó biztonsági előírásoknak. A nem hivatalos törésteszten elért eredmények csak minimális különbséget takarnak. Egyetlen csillag az értékelésben nem több mint 5% eltérést jelent ütéselnyelő képességben.



Mi miatt lehet sokkal drágább az egyik?

A legtöbb sisakot nem baleset miatt küldik nyugdíjba, hanem azért, mert elhasználódik, elkopik a bélése, karcos lesz a fényezése, vagy csak egyszerűen megunja a gazdája és újat vesz helyette. Ettől függetlenül a sisak megérte az árát, hiszen éveken keresztül védte a motoros fejét a huzattól, szemét a bogaraktól, füleit a zajtól. Elképzelheted, milyen lenne sisak nélkül motorozni az autópályán.

Ráadásul tette mindezt komfortosan. És ez itt a kulcsszó, kérem szépen! Az árat az befolyásolja leginkább, hogy milyen a sisak bélés, a héj összetétele, mekkora a súlya, mennyire áramvonalas, vagy akár az, hogy mennyire hatékony a szellőzése. Az összeszerelés minőségéről nem is beszélve.

Hogyan válaszd ki a bukósisakodat?

Az első dolog, amit el kell döntened, hogy mire, vagy hol szeretnéd használni a motorodat? Ez fogja meghatározni, hogy milyen típusú bukósisakra lesz szükséged. 5 különböző sisaktípus közül választhatsz.

1. típus: nyitott bukósisak

Két különböző változata van. A klasszikusabb plexi nélküli, és a plexis, amihez nem kell szemüveget felvenni. Ezeket nagyrészt városi motorozáshoz ajánljuk.

Pozitív tulajdonságai:
- Jól szellőzik
- Nagy a látómező
- Könnyű le- és felvenni
- Nincs benne bezártság érzeted

Negatív tulajdonságai:
- Nincs állvédelem
- Zaj- és szélvédelme rosszabb
- Jobban ki vagy szolgáltatva a rossz időnek





2. típus: zárt bukósisak


Ez a legáltalánosabb típus. Ezzel találkozhatsz a legtöbbet, versenypályán pedig csak zárt sisak jöhet szóba.

Pozitív tulajdonságai:
- Védi az álladat is
- Általában ez a legcsendesebb
- Az arcpárnája szorosabban, biztonságosabban tart

Negatív tulajdonságai:
- Nehezebb le- és felvenni
- Bezártság érzeted lehet benne
- Szűkebb látómező

3. típus: felnyitható bukósisak

A túrázók és a futárok kedvenc típusa. A felnyitható állrész miatt nem kell levenni a benzinkúton, és könnyebb beszélni a társaiddal, ha nincs beépített kommunikációs szetted.

Pozitív tulajdonságai:
- Szabaddá válhat az arcod, anélkül, hogy le kellene venned
- Könnyű le- és felvenni
- Szemüvegesek megkönnyíti az életét

Negatív tulajdonságai:
- Nehezebb
- Nyitott állapotban nagy sebességnél rosszabb a légellenállás
- Ha menet közben nincs lecsukva, akkor esésnél nem védi az álladat



4. típus: túraendurós bukósisak

Ezt a típusú bukósisakot azoknak ajánljuk, akik közúton és terepen is otthonosan érzik magukat.

Pozitív tulajdonságai:
- Kényelmesebb és csendesebb, mint egy plexi nélküli, hagyományos krossz bukósisak
- Variálható (sild levehető, plexi helyett szemüveget is használhatsz)
- Jó a szellőzése

Negatív tulajdonságai:
- Rosszabb a légellenállása
- Csak nagyméretű túradobozba lehet elrakni
- Hangosabb



5. típus a krossz bukósisak

Ezt a típust a porban veretni és sárban dagonyázni vágyóknak ajánljuk. Kialakítása speciálisan terepre van fejlesztve.

Pozitív tulajdonságai:
- Nagyon jó a szellőzése
- Könnyű
- Egyszerű tisztítani

Negatív tulajdonságai:
- Kell hozzá venni szemüveget, mert nincs rajta plexi
- Rossz légellenállás nagy sebességnél
- Nagy tempónál kifejezetten hangos


A bukósisakod kiválasztása

Ha kiválasztod a megfelelő típust, akkor már csak a fejformádnak és fejméretednek megfelelő sisakot kell megkeresned. A fejméreted kiderítésére a legmegbízhatóbb társad egy mérőszalag lesz, ennek segítségével mérd meg a fejed kerületét. A fejformád megállapításában egy gyakorlott értékesítő lesz segítségedre. Így nem kell végigpróbálgatnod az összes típust, hogy kiszűrd, melyik lehet jó a fejedre és melyik biztosan nem. A többi már rajtad múlik.

Vedd fel a sisakot! Ha lötyög, vagy a homlokodnál befér az egész ujjad, akkor kérj egy kisebbet, ami mindenhol illeszkedik. Maradj benne egy kicsit, adj egy kis időt, hogy a sisak belseje alkalmazkodjon a fejedhez. Ha egy idő után nem érzel pontszerű nyomást és nem nyom kellemetlenül sehol, megtaláltad a sisakodat.


Volt, hogy mellényúltál bukósisak választásnál?