Kosaram

itt a cucc...

MOTOROS OLVASNIVALÓ

Hogyan vágjak neki a motoros túrázásnak?


Rutinos öreg rókák értetlenül állnak egy ilyen kérdés előtt. Hogy hogy hogy? Felrakod a csomagokat, belövöd a GPS-t, aztán felülsz a motorra és elindulsz. - mondanák. De hová menjek? Melyik útvonal a legszebb? Hány kilométert tervezzek egy napra? Hol álljak meg? Mit nézzek meg? Találok szállást? Mi van, ha defektet kapok? Na, igen, ezek azok a kérdések, amik nem mindenkinek magától értetődőek. Olyan is akad, aki szívesen átadná a szervezés, útvonaltervezés, szállásfoglalás terhét annak, aki könnyebben boldogul vele, és amúgy is nagyobb biztonságban érzi magát gyakorlatiasabb motorosok társaságában. Nyugi, mindenre van megoldás.

Túra baráti társasággal

A legjobb kalandnak az ígérkezik, amikor a barátaiddal indulsz túrázni. Az ismerkedési procedúra olyankor kimarad, nem kell pár nap, mire rájössz, a csapatban ki a jó fej. Hiszen mindenki az. Azért a barátaid. A jó hangulat garantált, toleránsak lesztek a másik hülyeségével, mindig számíthattok egymásra, egyszóval hatalmas buli lesz. Feltéve, ha van köztetek legalább egy ember, aki már szerzett némi rutint a motoros túrázásban. Különben vak vezet világtalant. Ha nem ismeritek a csoportos túrázás alapszabályait, akkor összevissza fogtok kacsázni az úton, folyton elhagytok valakit, elmentek a legszebb látnivalók mellett, nem haladtok, gyakran lesztek fáradtak és éhesek. Ezért van szükség valakire, aki tudja, mit csinál. A jó vezető előre, alaposan megtervezi az útvonalat, amit szigorúan követ is, nem hagyja magát eltéríteni. Magabiztosságával fenntartja a jó hangulatot, elkerülve, hogy a barátok néhány nap után elkezdjenek széthúzni, morogni egymásra, és végül hatalmas összeveszés legyen belőle.



Interneten szerveződő túrák

Gyakran fordul elő, hogy valaki vagy valakik túrát szerveznek, és ehhez internetes fórumokon, Facebook csoportokban keresnek társakat maguk mellé. Náluk a közös nevező a motorozás szeretete, egy nagy, közös élmény keresése más motorosokkal. Egy jó szervező és szerencsés összetételű társaság esetén fantasztikus túrában lehet részed. Ha a túravezető már több hasonló túrát megcsinált, elegendő rutinja lesz, hogy minden simán menjen, és élményekkel gazdagodva térj haza. Ellenben ingyenes túránál nem lehetnek erős elvárásaid. A szállás olyan lesz, amilyen. Általában nem az elit szállodák kínálatából szoktak mazsolázni. A csapat tagjait és létszámát sem Te határozod meg. Ha beesik egy problémás motor vagy sofőr, vagy egyszerűen túl sokan vagytok, az rányomhatja a bélyegét az egész túrára. Gondolj csak arra, hogy megy veletek valaki, aki borzasztó lassú, vagy folyton lerobban a motorja. Az is szívás, ha túl sokan vagytok, és a vezető nem tudja összetartani a konvojt, minden előzésnél, kereszteződésnél szétszakad az oszlop, ezért 10 kilométerenként meg kell állnotok, hogy beérjen a csapat vége.



Fizetős motoros túrák

Szinte csak arra kell odafigyelned, hogy időben odaérj az indulásra. A túravezetők felkészültek (ráadásul többen is vannak, a jelentkezők létszámától függően), kisujjukban van az útvonal, percre pontosan tudják, mikor hol lesztek. Vigyáznak rád, nem hagyják, hogy elkallódjál, és ha technikai problémád lenne, a lehető legoptimálisabb módon fogják megoldani. Azért, hogy ne legyen fennakadás, a túrázók előszűrésen esnek át. Ha valaki alkalmatlan motorral vagy túlságosan kevés motoros tudással jelentkezik egy többnapos, külföldi túrára, finoman lebeszélik róla a többiek felhőtlen szórakozása érdekében. Az egy napra szánt kilométerek kényelmesen teljesíthetők még napnyugta előtt, és út közben van elég program és látnivaló, hogy senki se unatkozzon. Ez így igazán jól hangzik, de tudnod kell, hogy sem az útvonalba, sem abba, hogy kik a csapat tagjai, nincs beleszólásod. Ráadásul mindezért mélyen a zsebedbe kell nyúlnod, hiszen a szállások minősége is inkább prémium, mint gazdaságos.



A fent leírtak csak általánosságokat tartalmaznak, ezek teljesen átlagos tapasztalatok. Simán előfordulhat, hogy egy baráti túra tök szervezetlen, telis tele eltévedésekkel és rossz döntésekkel, mégis összekovácsolja a csapatot, ahelyett, hogy az széthullana. Vagy egy lehúzós cégnél fizetsz be egy túrára, a pénzedért cserébe alkalmatlan túravezetőket és olcsó, kifogásolható minőségű szállásokat kapsz. Az ingyenesen, interneten szerveződő túrák között is lehet jó és rossz, nem árt alaposan utánanézni a szervezőknek, mielőtt vakon beleugrasz. Kérdezz rá, milyen tempóban szoktak haladni, száguldozós vagy csigalassú csapatban is érezheted magad jól, ha Te magad ugyanolyan ritmusban motorozol! Egyvalamibe viszont senkinek sincs beleszólása, ez pedig az időjárás. Leginkább az eső keserítheti meg a motoros dolgát. Márpedig helyvidéken, ahol a motoros paradicsomok legtöbbje található még a nyár közepén is eshet eső, ritkán hó. Ezzel mindössze annyit tehetsz, hogy felkészülsz rá esőruhával, aláöltözővel, több évszakos túraruhával.